21 listopada rozpoczęliśmy cykl spotkań pod hasłem "Legendarny Bielsk Podlaski". Podczas zajęć uczniowie klas 2 i 3 poznali legendy Naszego miasta, rozmawiali o nich, a także musieli stworzyć własne, wymyślone historie i je przedstawić. Pięknie jest obserwować proces twórczy dzieci i słuchać ich efektów. Kreatywność ich nie zna granic, a współdziałanie w grupach uczy ich tolerancji i szacunku do siebie.
Św. Archanioła Michała
W dzień święta Archanioła Michała była sprawoawana Boska Liturgia w kaplicy św.Sawy Serbskiego. Nabożeństwu przewodniczył ks.prot.Aleksy Kuryłowicz. Proboszcz parafii ks.mitrat Jerzy Bogacewicz spowiadał i pomagał podczas udzielania św. Komunii. Śpiewał chór składający się ( w większości ) z naszych uczniów pod dyr. Marty Zinkiewicz.
Uczniowie klasy piątej mieli dzisiaj niepowtarzalną okazję, by wcielić się w bohaterów mitów greckich. Każdy sam wybrał sobie postać, przygotował kostium, a następnie, podczas lekcji historii opowiedział mit o wybranym bogu lub bohaterze greckim.
13 listopada odbył się w Naszej Szkole apel poświęcony kolejnej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez państwo polskie. Uroczystość przygotowali uczniowie klasy siódmej, wspaniałymi pieśniami uświetnił je szkolny chór. Dzieci z klasy drugiej zorganizowały inscenizację „Moja Ojczyzna”, a przedszkolaki zaproszone na tę akademię wyrecytowały piękny wiersz i zaśpiewały piosenkę o naszym kraju. Cała Nasza szkolna rodzina zaangażowała się w wystrój i dobry nastrój, a widzowie byli zachwyceni występem.
W tym roku Nasza Szkoła bierze udział w XXIV edycji akcji charytatywnej Góra Grosza organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną dla dzieci (w szczególności wychowujących się poza własnym środowiskiem rodzinnym) i rodzin. Zbieramy polskie monety o jak najniższych nominałach, ponieważ w akcji liczy się waga uzbieranych monet, a nie ich wartość. Zapraszamy serdecznie do udziału w akcji.
Ponoć czytanie wyszło z mody... na pewno nie w Niepublicznej Szkole Nr 1 Św. Łukasza Wojno-Jasienieckiego! W czwartek 26 października uczniowie i nauczyciele Naszej Szkoły oraz zaproszeni goście z Niepublicznego Przedszkola Nr 1 Św. Mł. Gabriela wzięli udział w IV Międzynarodowej Edycji VIII Ogólnopolskiej Akcji Bicia Rekordu W Czytaniu Na Przerwie. Akcja jest realizowana w ramach kampanii społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom. Podczas przerw międzylekcyjnych czytaliśmy swoje ulubione książki na korytarzu, w świetlicy, w salach lekcyjnych, w pokoju nauczycielskim. Czytaliśmy w grupach, indywidualnie, panie czytały dzieciom, a dzieci paniom… W ubiegłorocznej akcji udział wzięło ponad 2,5 tys. placówek z ponad 20 państw. Czytało pół miliona osób. W tym roku na pewno padnie kolejny rekord 😊Całej społeczności szkoły oraz zaproszonym gościom serdecznie dziękuję za wzięcie udziału we wspólnej zabawie z książkami – pani z biblioteki 😊
25 października odbyła się 24 edycja konkursu recytatorskiego Trójgłos Poetycki dla klas 1-3 i 4-6 szkoły podstawowej w Bielskim Domu Kultury. W kategorii klas młodszych II miejsce zajął Leon Troc i III miejsce Gabriel Korszak. W kategorii klas starszych III miejsce zajęła Wiwianna Wesołowska, Ewelina Szeretucha oraz Lena Bronicka, natomiast wyróżnienie otrzymał Nikita Troc. Serdecznie gratulujemy Naszym uczniom i życzymy dalszych sukcesów.
24 października uczniów Naszej Szkoły odwiedziły panie z Komendy Powiatowej Policji w Bielsku Podlaskim. Zajęcia poprowadziły w dwóch grupach wiekowych. Klasy 1-3 miały warsztaty pt. "Bezpieczeństwo w drodze do szkoły", podczas których uczniowie dowiedzieli się jak podróżować bezpiecznie różnymi środkami komunikacji, jakie znaki obowiązują na drodze oraz jak przechodzić przez ulicę. Natomiast klasy 4-8 uczestniczyły w zajęciach pt. "Odpowiedzialność prawna nieletnich". Młodzież zapoznała się z przepisami polskiego prawa cywilnego i karnego. Padło mnóstwo pytań, między innymi jak zachować się w stosunku do osób postępujących źle, czy też jakie kary grożą małoletnim za popełnione przestępstwa.
23 października uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w kreatywnych warsztatach zorganizowanych przez Bielski Dom Kultury. Dzieci własnoręcznie wykonywały lampiony w kształcie grzybków. Twórczość ich i umiejętności zostały pochwalone przez panią Anię i pana Piotra, którzy prowadzili zajęcia. Młodzi ludzie poprzez uczestnictwo w takich warsztatach rozwijają własną osobowość, poznają różne techniki, współpracują, wyrażają siebie. Uczą się cierpliwości i opanowania.
17 października klasy I-III wyjechały na wycieczkę do Podrzeczan. Wyjazd miał na celu integrację najmłodszych uczniów Naszej Szkoły. W zabawach na świeżym powietrzu brali udział rodzice ze swoimi pociechami oraz wychowawcy. Celem takich wyjazdów jest scalanie i tworzenie sytuacji, w których uczniowie będą budować więzi pomiędzy sobą. Klasy zżyte chętniej ze sobą współpracują, podejmują się nowych zadań. W konkurencjach sportowych budują zdrową rywalizację i odpowiedzialność za siebie, akceptują odmienność. Po aktywnym spędzeniu przedpołudnia, wszyscy zajadali się pieczonymi ziemniakami i kiełbaską z ogniska. Nie zabrakło też słodkości przygotowanych przez rodziców oraz gorącej herbaty z miodem. Był to bardzo aktywny i wesoły dzień.
13 października w Naszej Szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz Ślubowanie klasy 1. Pani dyrektor Eugenia Wasiluk powitała wszystkich, składając pracownikom szkoły życzenia, do których dołączył ks. mitrat Jerzy Bogacewicz. Dzieci zaprezentowały skecze wcielając się w nauczycieli, a pierwszoklasiści złożyli przysięgę i zostali pasowani na ucznia Naszej Szkoły. Po uroczystości wszyscy udali się na słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców uczniów klasy 1. Na dzień 14 października przypada też Święto Opieki Najświętszej Bogurodzicy (Pokrow Bogorodica), o którym również wspomniano. https://www.facebook.com/media/set?vanity=ParafiaPrawoslawnaNarodzeniaNmpWBielskuPodlaskim&set=a.711624264334033
10 października w Naszej Szkole obchodziliśmy Dzień Gier Planszowych. Każdy mógł przynieść swoją ulubioną grę planszową, zaprezentować ją kolegom i koleżankom oraz wspólnie zagrać. Gry planszowe rozwijają dzieci zarówno fizycznie, usprawniają motorykę małą, jak i umysłowo. Pomagają w budowaniu zdolności organizacyjnych, uczą współpracy i zasad fair play. Kształcą zdolność mowy, czytania ze zrozumieniem oraz udoskonalają kompetencje matematyczne.
Gabryś Prokopiuk to uczeń Naszej Szkoły. Zdiagnozowano u Niego guza, który nie pozwala na normalne funkcjonowanie w szkole i życiu. Pomóżmy Gabrysiowi wrócić do zdrowia, do kolegów, koleżanek, do gry na akordeonie - Gabrysia wielkiej pasji. Otwórzmy serca !!!!!
W Naszej Szkole, po raz kolejny odbyła się akcja BohaterON – włącz historię!
BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Jest realizowana od 2016 roku przez trzy wrocławskie organizacje: Fundację Rosa, Fundację Sensoria i Fundację Pokolenia Kolumbów, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc. Patronat honorowy nad akcją objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Pełnomocnik Rządu do spraw Polityki Młodzieżowej i Rada Dialogu Społecznego.
Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON”, zapożyczone z popularnego przymiotnika „on-off”, dosłownie włącza historię bohatera – film lub prezentację. Nazwa projektu ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej wydarzeń realizowanych w celu promocji dziejów naszego narodu oraz historii ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą – osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie za walkę o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania. Ważną część kampanii stanowi edukacja młodzieży szkolnej. Projekt pokazuje, że historia nie musi być nudna – jej treści można przekazać w atrakcyjnej dla młodych ludzi formie.
We wtorek 03.10.2023r. uczniowie klas IV-VIII wraz z wychowawcami i rodzicami wybrali się na ognisko do Nadleśnictwa Piliki. Korzystając z ostatnich dni ciepłej pogody chcieliśmy na dobre pożegnać się z minionymi wakacjami. Ognisko odbyło się pod nazwą ,,Dzień pieczonego ziemniaka", uczniowie zajadali ze smakiem kiełbaski i ziemniaki z ogniska. Nie obyło się także bez ciekawych zabaw ruchowych, w których dzieci chętnie brały udział. Uczniowie prezentowali swoją siłę i zwinność podczas ,,przeciągania liny", gry w ,,zbijaka", czy zabawie w ,,czołgi". Mieliśmy także chwilę czasu na spacer po lesie i poszukiwanie grzybów. Wyjazd był wspaniałą okazją do lepszego poznania się i miłego spędzenia czasu.
W Naszej Szkole już drugi rok działa Szkolny Klub Wolontariusza „Pomagajmy Razem”, jego członkami są uczniowie klasy ósmej. We wrześniu włączyliśmy się w akcję Fundacji na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych „Pomóż i Ty”, zbieraliśmy pieniądze na rehabilitację i leczenie chłopca chorego na padaczkę. W październiku i listopadzie chcemy pomóc dzieciom z chorobami nowotworowymi oraz dzieciom z domów dziecka. Przy wyjściu ze szkoły stoi pudełko, do którego można wrzucać podarunki dla tych dzieci. Lista znajduje się na zdjęciu. Zachęcamy wszystkich do udziału. Dobro wraca ❤️
2 października odbyły się warsztaty dla uczniów klas 1 - 3 pt. "Lalki Motanki". Zajęcia zorganizowała Fundacja na rzecz budowy otwartego społeczeństwa ONI - TO MY. Podczas warsztatów dzieci wykonywały własnoręcznie Lalki Motanki, które różnią się nieco od zwykłych lalek. Dawniej lalki takie były formą talizmanu. Motane z nici i kawałków materiału chroniły przed złem i pomagały w potrzebie. Tego dnia lalkę mocy każdy wykonał sobie sam, aby spełniała swoje zadania :-)
28 września uczniowie klas 1-3 brali udział w zajęciach profilaktycznych "Tomek i czarny kruk", podczas których uczyli się rozróżniać zachowania akceptowane i nieakceptowane społecznie. Mieli również możliwość treningu kontroli negatywnych emocji oraz rozwiązywania konfliktów.