21 czerwca zakończyliśmy rok szkolny 2023/2024. Uroczystość rozpoczęliśmy wspólną modlitwą, której przewodniczył ks.mitrat Jerzy Bogacewicz. Udział wzięli wszyscy uczniowie z rodzinami, nauczyciele oraz pracownicy Naszej Szkoły. Nowa Pani dyrektor Pani Anetta Leoniuk przedstawiła sukcesy uczniów, a wychowawcy wręczyli swoim klasom nagrody i dyplomy. Dzieci wystąpiły z piosenkami i wierszami, żegnając odchodzącą 8 klasę. Pożegnaliśmy również ustępującą stanowiska Panią Dyrektor Eugenię Wasiluk. Po części oficjalnej uczniowie otrzymali świadectwa w swoich klasach. Był to bardzo aktywny i pracowity rok, pełen sukcesów, radości i smutku, ale z wiarą i nadzieją idziemy na przód. Życzymy Wszystkim Dobrych Wakacji ❤️🙂
Nasi uczniowie w roli aktorów oraz ich opiekunka aktorka i reżyserka Joanna Troc, podsumowali swoje teatralne projekty i prezentacje spektakli. Odbyły się one 18.06 o godz. 17.00 oraz 19.06 o godz. 9.00 w szkolnej świetlicy przy ul. Rejtana 24. Przy okazji odbyła się charytatywna zbiórka dla chorego Marcina. W programie były dwa występy: klasy I-III "SUMNY SUP" oraz klasy IV "CZORT I BABY". Ten rok był wyjątkowo aktywny. Nasze koło teatralne prezentowało się w całym województwie, zdobywając liczne wyróżnienia i nagrody. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Nasi uczniowie odnoszą sukcesy w konkursach dydaktycznych i wokalnych. Pragniemy pochwalić się również zdobytymi miejscami w konkursach plastycznych. W Powiatowym Konkursie Plastycznym "Ekologicznie zakręceni" wyróżnienie otrzymała Anna Korszak z kl.1, w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym "Drewniana architektura Podlasia" 1 miejsce zdobył Mikołaj Matysiuk z kl.4, natomiast w Miejskim Konkursie Plastycznym „Kraje Unii Europejskiej w oczach dziecka” Anna Korszak z kl. 1 zajęła 3 miejsce, a Gabriel Korszak z kl.3 otrzymał wyróżnienieI. Gratulujemy 🥳
12 czerwca podsumowaliśmy projekt w Bibliotece Miejskiej. W tym przedsięwzięciu brali udział uczniowie klasy 2 i 3 z Naszej Szkoły oraz innych szkół podstawowych z Bielska. Projekt zakończono konkursem z wiedzy historycznej o Naszym mieście co uwieczniła TVP Hajnówka. Trzeba było się wykazać wiedzą, pomysłowością i dobrą pamięcią. W dniu dzisiejszym 3 przedstawicieli Naszej Szkoły Leon Troc, Piotr Jakimiuk i Gabriel Korszak walczyli dzielnie z uczniami szkoły nr 3 i 4 zdobywając nagrody, które wręczył sam Burmistrz Piotr Wawulski. Serdecznie gratulujemy !
11 czerwca 2024r. w dniu Patrona Szkoły odbyło się uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród uczestnikom VII edycji miejskiego konkursy plastycznego organizowanego w Niepublicznej Szkole Podstawowej Nr 1 Św. Abp. Łukasza Wojno-Jasienieckiego. Konkurs pt. ,,PASCHA – Wielkanoc w moim domu i w Cerkwi”, skierowany był do przedszkolaków w wieku 5 i 6 lat z miasta Bielsk Podlaski i okolic. Jego celem było: kształtowanie wrażliwości na piękno i atmosferę Święta Zmartwychwstania Chrystusa, pielęgnowanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych, pobudzanie aktywności twórczej i kreatywności dzieci. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, gratulujemy talentu i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu :-)
11 czerwca Cerkiew czci pamięć św.Abp Łukasza Wojno-Jasienieckiego, patrona Naszej szkoły. Boskiej Liturgii przewodniczył proboszcz parafii ks.mitrat Jerzy Bogacewicz. Pomagali ks. mitrat Jan Barszczewski i ks.prot.Aleksy Kuryłowicz.Śpiewał swój chór pod dyr. Marty Zinkiewicz. W Liturgii uczestniczyli uczniowie, przedszkolaki i pracownicy tych placówek. Dużo uczniów przystąpiło do Sakramentu Spowiedzi i św.Pryczastija.
W niedzielę 9 czerwca Nasi Uczniowie wraz z przedszkolakami wystąpili w Bielskim Domu Kultury podczas Festiwalu "Pod opieką Bogurodzicy". Uczniowie zaprezentowali się w spektaklu "Z Bielskoj Letopisi".
6 czerwca uczniowie Naszej Szkoły odwiedzili Bajkową Suwalszczyznę. Przedsięwzięcie Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej "Poznajemy Podlaskie". Mogliśmy podziwiać jej naturalne piękno. Zdobyliśmy Cisową Górę, nazywaną również suwalską Fudżijamą, ze względu na podobieństwo kształtu do japońskiego wulkanu o tej samej nazwie. Poznaliśmy punkt widokowy U Pana Tadeusza, z którego roztacza się widok na jezioro kleszczowieckie. Jezioro Hańcza zaprosiło Nas na króciutką kąpiel. Turtul, który jest przysiółkiem wsi Malesowizna położony wśród OZU pokazał nam wały, wzgórza i stare osady. Odwiedziliśmy też Rezerwat geologiczny i krajobrazowy - Głazowisko Bachanowo. Zmęczeni ale bogatsi o nowe doświadczenia wróciliśmy do domu ok godziny 21.
3 czerwca obchodziliśmy Dzień Rodziny na ognisku integracyjnym w Grabowcu. Jak co roku udaliśmy się tam wszyscy, całą szkolną ekipą, razem z przyszłymi pierwszoklasistami. „Dzień rodziny” to wspaniały czas zarówno dla rodziców jak i dzieci, pełen wzruszeń, radości i uśmiechu, a przede wszystkim jest to czas, który mogą spędzić tylko ze sobą bez pośpiechu i z dala od codziennych zmartwień. Był pyszny bigos, kiełbaski, nie zabrakło również wspólnego śpiewania, gier i zabaw, a także rysowania plakatów rodzinnych. Dzieci i rodzice podziękowali Pani Dyrektor za lata trudu i wysiłku włożonego w rozwój szkoły i wszyscy zaśpiewaliśmy gromkie Sto lat.
„Jest na świecie taki rodzaj smutku, którego nie można wyrazić łzami. Nie można go nikomu wytłumaczyć. Nie mogąc przybrać żadnego kształtu, osiada cicho na dnie serca jak śnieg podczas bezwietrznej nocy.” Haruki Murakami.
Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość, że po ciężkiej i silnej walce z chorobą, odszedł od nas Nasz Uczeń i niezastąpiony akordeonista - Gabryś PROKOPIUK. Składając wyrazy współczucia, łączymy się w bólu z rodziną i bliskimi Gabrysia.
ВЕЧНАЯ ПАМЯТЬ И ВЕЧНЫЙ ПОКОЙ.
3 czerwca 2024r. uczniowie Naszej Szkoły wzięli udział w konkursie recytatorskim "Bogurodzica w prozie i poezji religijnej". Jak zwykle udało im się zająć czołowe miejsca: Anna Korszak - 3 miejsce, Tymoteusz Moroz - 2 miejsce, Gabriel Korszak - 1 miejsce. Gratulujemy :-)
3 czerwca nasi najmłodsi uczniowie wybrali się na niezwykłe przedstawienie do Biblioteki Miejskiej. Przedstawienie "Wilczek Milczek" to zabawna, wzruszająca, a jednocześnie wprowadzająca w autentyczny świat flory i fauny Puszczy Białowieskiej opowieść o przyjaźni, miłości i wolności, okraszona muzyką na żywo, piosenkami i obrazami Puszczy. Na koniec Pani Asia Troc i Pan Tomasz Taranta zrobili dzieciom test z wiedzy o zwierzętach i wspólne, pamiątkowe zdjęcie. Było Nam bardzo miło gościć na tym wydarzeniu.
W Dniu Dziecka przypominamy koncert uczniów Szkoły Muzycznej pt. "Dzieci Dzieciom", który niedawno miał miejsce w Naszej Szkole. Z okazji tego radosnego Święta życzymy wszystkim tego co najmilsze :-)
29 maja odbyło się podsumowanie Mistrzostw szkoły w grze w piłkarzyki. W zawodach brała udział rekordowa liczba 15 zespołów. Najlepszymi zespołami zostali: Klasy 1-2: Tygrysy z Realu, klasy 3-4: Formuła 1, klasy 5-8: Ólfy. Wszyscy zawodnicy biorący udział w Mistrzostwach zostali nagrodzeni pamiątkowymi medalami. Natomiast medaliści nagrodami rzeczowymi.
28 maja w Naszej Szkole było obchodzone niezwykłe święto jakim jest święto wszystkich Mam. Święto to ma na celu okazanie szacunku, miłości i podziękowania za trud włożony w wychowanie. Nasi najmłodsi uczniowie zaprosili na tę uroczystość swoje mamy, wychowawczynie i Panią dyrektor, prezentując piękne wiersze i cudne piosenki. Na koniec wszyscy wspólnie zatańczyliśmy, dzieci wręczyły własnoręcznie wykonane prezenty i udaliśmy się na poczęstunek. Było bardzo wesoło, a za razem wzruszająco.
W sobotę 25 maja w Bielskim Domu Kultury odbyła się XVII edycja konkursu „Spotkania z poezją i prozą religijną o tematyce paschalnej”. Organizatorami tego przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Prawosławne Bractwo św. Cyryla i Metodego Koło Terenowe w Bielsku Podlaskim i Bielski Dom Kultury.
W kategorii I-III Jakimiuk Piotr zdobył II miejsce.
W kategorii starszej - I miejsce zdobyła Wesołowska Wiwianna, III-miejsce-Lena Własiuk a Ewelina Szeretucha-wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy :-)
Święto kaplicy akademickiej w Warszawie Opublikowane przez orthodox.pl w Aktualności, Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej Dnia 24 maja 2024 r. w kaplicy akademickiej działającej przy Centrum Kultury Prawosławnej w Warszawie uroczyście obchodzono pamięć św. św. braci Cyryla i Metodego, nauczycieli Słowian. Uroczystości, którym przewodniczył Jego Eminencja metropolita Sawa, rozpoczęły się dzień wcześniej całonocnym czuwaniem, podczas którego oprócz tekstów poświęconych świętym Braciom, wybrzmiewały stichery i pieśni triodionu paschalnego.
W trakcie św. Liturgii przeczytany został fragment Ewangelii wg św. Mateusza, w którym Jezus Chrystus poucza swoich uczniów, aby byli światłością świata i niezachwianą postawą dawali przykład do naśladowania. Powyższe słowa Zbawiciela znalazły odbicie w życiu świętych Braci, stąd Cerkiew tytułuje ich „równych apostołom”. Kazanie wygłosił ks. Nikita Kazakiewicz, wikariusz parafii pw. św. Trójcy w Hajnówce. Kaznodzieja podkreślił znaczenie trudu św. św. Cyryla i Metodego wśród narodów słowiańskich, oczekujących na światłość wiary chrześcijańskiej. Współczesny chrześcijanin powinien być wdzięczny Opatrzności Bożej, która spowodowała, że nasi przodkowie otrzymali dar wiary i możemy kultywować to bogactwo po dziś dzień. Ową wdzięczność chrześcijanie powinni wyrażać głównie poprzez aktywne i świadome życie cerkiewne, ale i poprzez naukę języka cerkiewnosłowiańskiego i edukowanie w tym zakresie młodego pokolenia. W święcie brały udział dzieci z Niepublicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. św. abpa Łukasza Wojno-Jasienieckiego w Bielsku Podlaskim na czele z ks. mitratem Jerzym Bogacewiczem, proboszczem parafii pw. Narodzenia Bogurodzicy w Bielsku Podlaskim, dyrektor szkoły Eugenią Wasiluk oraz nauczycielami i pracownikami placówki. Uczniowie, pod dyrekcją Marty Zinkiewicz, wraz z miejscowym chórem upiększyły śpiewem świąteczne uroczystości. Po zakończeniu św. Liturgii miało miejsce wychwalenie świętych poprzez śpiew troparionu, kondakionu, megalinarionu i tradycyjne życzenia wielu lat. Następnie głos zabrał Jego Eminencja metropolita Sawa, podkreślając, że budynek, w którym znajduje się kaplica, zajmuje szczególnie ważne miejsce w życiu Cerkwi. Tu modlili się nasi przodkowie, którzy sto lat temu otrzymali autokefalię m.in. metropolici Dionizy i Tymoteusz, biskupi, św. Grzegorz Peradze, profesorowie i studenci. Warunkiem prawidłowego rozwoju młodego pokolenia prawosławnych chrześcijan jest pamięć i szacunek względem przeszłości. Wyraża się to w podtrzymywaniu bogatej, słowiańskiej tradycji i naśladownictwie mądrości minionych pokoleń. Ponadto hierarcha wskazał na konieczność pokuty, jako warunku rozpoczęcia życia duchowego każdego chrześcijanina, a także na apostolski i misyjny charakter życia każdego z nas. Wiele uwagi Jego Eminencja poświęcił bogactwu języka cerkiewnosłowiańskiego jako języka liturgicznego Cerkwi prawosławnej w Polsce. Na koniec Jego Eminencja podziękował duchowieństwu kaplicy, na co dzień posługującemu w kaplicy, dyrekcji i administracji Centrum Kultury Prawosławnej, mieszkańcom Metropolitalnego Domu Studenta, chórowi, przybyłym gościom z Bielska Podlaskiego oraz wszystkim obecnym tego dnia i modlącym się w świątyni. Metropolita Sawa życzył wszystkim wytrwałości w działaniach dla dobra Cerkwi. Obecni w świątyni wierni mieli okazję zapoznać się z wystawą archiwalnych fotografii poświęconych 100-leciu autokefalii. oprac. Karion Szeszko zdjęcia: Irena Łozowik