Nie ma nic lepszego w kreowaniu tożsamości młodego człowieka jak zróżnicowane zajęcia dnia codziennego. W Naszej Szkole oprócz tradycyjnych lekcji uczymy się życia poprzez percepcje wzrokowe, dotykowe i słuchowe. Uczniowie aktywnie uczestniczą w warsztatach teatralnych, muzycznych, plastycznych oraz szachowych. Uwielbiają zajęcia ruchowe, gry edukacyjne, sadzenie i sianie, są EKO i znają zasady segregacji śmieci. Z surowców wtórnych potrafią zdziałać "cuda"... W okresie wielkopostnym i okołoświątecznym dzieci wykazały się ogromnym sprytem manualnym i wykonały ozdoby Wielkanocne i bardzo smaczne busłowe łapy :)
13 kwietnia uczniowie klas I - III udali się wraz z wychowawczyniami do biblioteki miejskiej na zajęcia edukacyjne. Tematem przewodnim były uczucia i emocje im towarzyszące. W pierwszej kolejności obejrzeliśmy wystawę ilustracji do książki Tiny Oziewicz "Co robią uczucia", która była inspiracją do zorganizowania zajęć. Następnie uczniowie mogli wykazać się kreatywnością grając w kalambury oraz ogromną wyobraźnią rysując portret uczucia, które wylosowali.
Dziś nasi uczniowie wczodzący w skład zespołu "Kryło" wzięli udział w Eliminacjach Rejonowych konkursu "Biełaruskaja Pieśnia". Dzieci przygotowane były przez panią Martę Zinkiewicz a uczniom towarzyszyła pani Sylwia Matysiuk. Lena Własiuk wystąpiła solo zajmując 3 miejsce. Zespół zajął również zaszczytne 3 miejsce. Gratulujemy i jesteśmy dumni :)
Zapraszamy serdecznie wszystkich do udziału w konkursie "W Prawosławnym Domu - żywa tradycja Ręcznika ludowego" organizowanym w Naszej Szkole.
10 kwietnia w TVP Białystok w programie "U źródeł wiary" był reportaż o konkursie i tradycji związanej z ręcznikiem ludowym. Zapraszamy do obejrzenia ( minuty 19.35 ) oraz do udziału w konkursie.
https://bialystok.tvp.pl/679525/u-zrodel-wiary
W_prawoslawnym_domu_-_regulamin_konkursu.pdf
W_prawoslawnym_domu_-_oswiadczenie_rodzica_(dla_nauczyciela).pdf
W_prawoslawnym_domu_-_karta_zgloszeniowa_zbiorowa.pdf
Święto Zwiastowania Najświętszej Marii Pannie (Błagowieszczanija) jest świętem nieruchomym z liczby dwunastu wielkich świąt (dwunadiesiatych). Wspominamy, gdy Marii objawił się archanioł Gabriel i zapowiedział narodziny jej Syna, Zbawiciela świata .
Boskiej Liturgii w kaplicy św.Sawy Serbskiego przy ul.Rejtana przewodniczył ks.Adam Dzienisiuk. Śpiewał chór pod dyr. Marty Zinkiewicz składający się przeważnie z uczniów naszej szkoły. W nabożeństwie uczestniczyli uczniowie, dzieci z Niepublicznego Przedszkola Nr 1 im.św.Młodzieńca Gabriela, pracownicy tych placówek z dyrekcją na czele, wierni z okolicznych domów... Przysługiwali też nasi uczniowie.
Tropar
Dnieś spasienija naszeho hławizna, i jeże ot wieka tainstwa jawlenije, Syn Bożyj, Syn Diewy bywajet, i Gawryił błahodat błahowiestwujet, tiemże i my s nim Bohorodice wozopiim: radujsia, Błahodatnaja, Hospod' s Toboju.
Dzisiaj zbawienia naszego początek i objawienie odwiecznej tajemnicy - Syn Boży synem Panny się staje, a Gabriel dobrą nowinę o łasce głosi. Dlatego więc i my wraz z nim do Bogurodzicy zawołajmy: "Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą."
Zebrane przez nas w pierwszej zbiórce dary trafiły już do potrzebujących znajdujących się na terenie Ławry Poczajowskiej. Jednak jednorazowa pomoc dla tak dużej grupy potrzebujących jest długofalowo niewystarczająca, dlatego nasza Szkoła i Przedszkole przyłączają się do KOLEJNEJ ZBIÓRKI❗️Zbieramy te same artykuły.Być może są osoby, które nie zdążyły przekazać darów, czy osoby, do których informacja o pierwszej zbiórce nie dotarła lub po prostu Ci, którzy mają wielkie serce i chcieliby pomóc ponownie!Pudełko na dary jest już przygotowane. Zapraszamy do pomagania ❤️
W dniu 30 marca 2022 roku odbyły się eliminacje rejonowego konkursu recytatorskiego "Rodnaje słowa" w Orli, w którym udział wzięli uczniowie Naszej szkoły. W kategorii klas I-III wyróżnienie zdobyła Wiwianna Wesołowska (klasa II), III miejsce Kira Gawryluk (klasa I) oraz II miejsce Nina Gawryluk (klasa III). W kategorii klas IV-VI Zachariasz Kos zdobył III miejsce. Serdecznie gratulujemy :)
W dniu 24 marca 2022 roku w Bielskim Domu Kultury odbyło się podsumowanie Mini Festiwalu Wiosny. W kategorii recytacja I miejsce zajęła uczennica Naszej Szkoły Wiwianna Wesołowska :-) Gratulujemy !!!
21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Po długiej zimie z tęsknotą wyczekujemy tego dnia i jest to duży powód do radości dla wszystkich zmęczonych zimnem i wcześnie zapadającym mrokiem. Tradycyjnym zwyczajem związanym z pierwszym dniem wiosny jest topienie Marzanny, my natomiast wyruszyliśmy w tym dniu z własnoręcznie przygotowanym plakatem na spacer. Pogoda sprzyjała dobrym humorom i zabawom na świeżym powietrzu. Tym samym pożegnaliśmy zimę i zrobiliśmy miejsce najpiękniejszej porze roku.
7 marca gościliśmy w Naszej szkole TVP Białystok. Zapraszamy do obejrzenia reportażu z tego wydarzenia w programie "U źródeł wiary".
Link poniżej, minuty 17.22
W minionym tygodniu w Naszej szkole trwała zbiórka artykułów uchodźcom, którzy trafili do Ławry Poczajowskiej na Ukrainie. Schronienie przed wojną znalazło tam około 400 osób potrzebujących pomocy. Akcja nabrała ogromnego tempa i otworzyła serca Naszych uczniów, ich rodzin i znajomych. Zostały zebrane i przekazane środki chemiczne oraz jedzenie. Dziękujemy wszystkim, którym los tych ludzi nie jest obojętny.
Matematyka to nauka, która dostarcza narzędzi do otrzymywania ścisłych wniosków z przyjętych założeń, a zatem dotyczy prawidłowego rozumowania. Dlatego tak ważna jest w rozwoju młodego człowieka. Po intensywnych przygotowaniach uczniowie Naszej Szkoły podjęli wyzwanie i przystąpili 17 marca do konkursu "Kangur matematyczny". Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia :)
8 marca uczniowie Naszej Szkoły przystąpili do Ogólnopolskiego Konkursu Nauk Przyrodniczych "Świetlik". To już kolejna edycja, w której bierzemy udział. Liczymy na to, że poszło dobrze i czekamy na ogłoszenie wyników :-)
7 marca uczniowie klas 1-3 mieli niezwyklą okazję stworzyć swój własny "Ręcznik ludowy", podczas warsztatów z Panią Aliną Dębowską. Dzieci wykonywały prace farbami akrylowymi, tak też powstały piękne motywy kwiatowe. W dawnych czasach takie tkaniny były wyszywane ręcznie przez młode dziewczęta z przeznaczeniem na posag. Wykorzystywane były też do ozdabiania ikon w domach. Ręcznik towarzyszył człowiekowi od narodzin, aż po śmierć i był nieodłącznym atrybutem obrzędowości rodzinnej. Warsztaty nagrywała Telewizja Białystok a emisja programu wkrótce.
W dniu 25 lutego uczniowie Naszej szkoły wraz z nauczycielami udali się na wystawę do Bielskiego Domu Kultury pt. "DREWNIANE PODLASIE". Wystawę przygotował Pan Jan Koczewski, a poświęcona była przedmiotom z przepiękną historią i duszą. Pan Jan przybliżył dzieciom pochodzenie tych rzeczy, oraz opowiedział do czego wykorzystywano je w dawnych czasach. Uczniowie mogli dowiedzieć się jak wyglądały kiedyś żniwa, jak powstawały tkaniny itp. Pan Jan przeczytał Nam też swoje wiersze o dobrach naturalnych, jest On bowiem zwolennikiem tego, co dała natura i zachęca wszystkich do zdrowego życia, wolnego od plastiku i chemii.
Dzisiaj Cerkiew świętuje święto Spotkania Pańskiego (Sretienija Gospodnia). Jest to święto nieruchome obchodzone 2/15 lutego, czterdziestego dnia po Narodzeniu Chrystusa.
Boskiej Liturgii w kaplicy św.Sawy Serbskiego przy ul.Rejtana 24 przewodniczył proboszcz parafii ks.mitrat Jerzy Bogacewicz. Śpiewał chór złożony z uczniów Niepublicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 im.św.Abp Łukasza Wojno-Jasienieckiego pod dyr . Marty Zinkiewicz. Pomagało kilka osób starszych. W nabożeństwie uczestniczyły również przedszkolaki, nauczyciele,pracownicy szkoły i przedszkola. Wszystkie dzieci prawosławne przystąpiły do św.Pryczastija.
Spotkanie Pańskie, to spotkanie starca Symeona z Chrystusem, człowieka z Bogiem, to spotkanie Starego i Nowego Testamentu. To również przypomnienie o tym, że i my do spotkania z Bogiem powinniśmy się odpowiednio przygotować.
Podczas tego święta są poświęcone duże świece woskowe nazywane gromnicami. Świeca gromniczna obrazuje Matkę Bożą, która w pokorze oddaje się woli Bożej. Z niej narodził się Jezus Chrystus - światłość (płomień ze świecy), która świeci w ciemności i oświeca każdego człowieka.
Tropar
Radujsia, Błahodatnaja, Bohorodice Diewo, iż Tiebie bo wozsija Sołnce prawdy, Christos Boh nasz, proswieszczajaj suszczyja wo t'mie. Wiesielisia i ty, starcze prawiednyj, prijemyj wo objatija Swoboditiela dusz naszych, darujuszczaho nam woskresienije.
Bądź pozdrowiona Bogurodzico Panno, pełna łaski, albowiem z Ciebie zabłysło Słońce Prawdy - Chrystus Bóg nasz, by oświecić tych, którzy przebywają w ciemności. Ciesz się i ty starcze sprawiedliwy, który przyjąłeś w swoje objęcia Wybawiciela naszych dusz, obdarowującego nas zmartwychwstaniem
W dniu 7 lutego zostały wręczone legitymacje szachowe 5tego stopnia Naszym najlepszym szachistom, wydawane przez Polski Związek Szachowy. Legitymacje wręczyli i osobiście pogratulowali mistrz oraz sędzia szachowy Pan Włodzimierz Hackiewicz, który przygotowuje Naszych graczy do turniejów, ksiądz mitrat Jerzy Bogacewicz oraz Pani dyrektor Eugenia Wasiluk. Legitymacje otrzymali: z klasy V Jan Szum oraz Zachariasz Kos i z klasy VII Antoni Szum. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w rozgrywkach szachowych.
Z okazji święta naszych Babć i Dziadków przygotowaliśmy im własnoręcznie wykonane prezenty, które przekazujemy wraz z serdecznymi życzeniami zdrowia, spokoju i radości życia.
21 stycznia pojechaliśmy na wycieczkę do Białegostoku. Pierwszym punktem programu był spektakl Kopciuszek w wykonaniu aktorów Teatru Dramatycznego. Następnie zwiedziliśmy spacerem Rynek Kościuszki, skąd udaliśmy się do Monasteru w Zwierkach. Tam siostry oprowadziły Nas opowiadając o Świętym Młodzieńcu Gabrielu. Wycieczka była podsumowaniem pierwszego semestru, po którym udajemy się na zasłużone ferie zimowe :-)