22 kwietnia w światowe obchody Dnia Ziemi uczniowie Naszej Szkoły wzięli udział w konkursie wiersza i piosenki "Z ekologią za pan brat" w Bielskim Domu Kultury. Konkurs poprzedził występ dzieci z wiedzy ogólnej, poprowadzony przez panią Asię z Nadleśnictwa Bielskiego. W kategorii "wiersz" wyróżnienie otrzymał Zachariasz Kos, a w kategorii "piosenka" wyróżnienie otrzymała Julia Syczewska. W tym samym czasie pozostali uczniowie postanowili posprzątać i pozbierali śmieci w okolicy szkoły, przyłączając się tym samym do akcji "Sprzątamy dla Polski" oraz narysowali plakaty. Serdecznie wszystkim dziękujemy, że nie jesteśmy obojętni i dbamy o czystość Naszej planety :-)
19 kwietnia 2024 roku odbył się przegląd dziecięcych, białoruskich teatrów amatorskich, organizowany przez Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Białymstoku. Wystąpiliśmy jako jeden z siedmiu zespołów teatralnych z całego województwa. Komisja jury postanowiła nagrodzić nasz zespół – przyznając nam III miejsce!!! Wspaniałą wiadomością było również przyznanie specjalnych nagród aktorskich naszym koleżankom – Ewelinie Szeretucha oraz Lenie Własiuk!!! Brawo dziewczyny!!! Duma nas rozpiera! Nagroda jest dodatkową motywacją do pracy nad nowymi spektaklami naszego Koła Teatralnego! Szykujemy się aby w czerwcu zaprosić na premierę spektaklu „Sumny Sup” wg Olhi Hapiejewaj – grupa młodsza (klasy I-III) oraz spektakl „Czort i baby” wg Franciszka Alachnowicza (grupa starsza).
18 kwietnia 2023 roku w Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu zwanym potocznie „Domem Ludowym” odbył się finałowy etap IV Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Amatorskich PIKtoGRAmy, organizowanego przez Podlaski Instytut Kultury. Do etapu w Supraślu zostaliśmy wybrani i zakwalifikowani po wcześniejszej preselekcji. Tym samym znaleźliśmy się w gronie 5 zespołów teatralnych z całego Województwa Podlaskiego, które miały możliwość zaprezentowania się na profesjonalnej scenie, przed komisją złożoną z artystów z Teatru Dramatycznego w Białymstoku, Teatru Wolność oraz Pedagogów Teatru.Ogłoszenie wyników IV Przeglądu PIKtoGRAmy odbędzie się 28 kwietnia w Kinie Ton w Białymstoku! Czekamy z niecierpliwością!Korzystając z naszej obecności w przepięknym Supraślu, pani Sylwia Matysiuk zorganizowała zwiedzanie Monasteru Zwiastowania NMP. Postawiliśmy świece, pokłoniliśmy się ikonom i dowiedzieliśmy się trochę o historii tego niesamowitego miejsca.
Nasz Uczeń klasy 7 Ivan Kotliarevskyi to bardzo zdolny młodzieniec. Jego prace podziwiać można już nawet w gazetach. Maluje wieloma technikami i zna się na tym bardzo dobrze. Oto obrazy namalowane .... kawą. Kawą maluje się podobnie jak akwarelą, ale jest to dość nowy i ciekawy sposób. Malowanie sprawia, że inaczej postrzegamy świat i otaczające Nas detale. Na pewno relaksuje i sprawia, że młodzi ludzie są bardziej wrażliwi.
4 kwietnia 2024r. w Bielskim Domu Kultury odbył się etap centralny konkursu recytatorskiego "Rodnaje Słowa". Z Naszej szkoły 1 miejsce zdobyła Ewelina Szeretucha, 3 miejsce Wiwianna Wesołowska, a Leon Troc otrzymał wyróżnienie. Rownież tego samego dnia zorganizowano etap rejonowy XXVII Turnieju Czytania Tekstów Cerkiewnosłowiańskich. Do etapu centralnego zakwalifikowali się: Gabriel Korszak, Helena Matysiuk, Mikołaj Matysiuk, Nikita Troc, Wiwianna Wesołowska i Lena Własiuk. Jestesmy dumni ze wszystkich naszych uczniów biorących udział w konkursach! Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Kolejny raz dzieci i młodzież z Naszej szkoły włączyli się w akcję charytatywną Góra Grosza. Zebrane pieniądze przekazywane są na pomoc psychologiczną i rzeczową dla dzieci, które jej potrzebują i tych które nie wychowują się w swojej rodzinie. Zbierane były monety o niskich nominałach, następnie wszystkie zostały posortowane przez uczniów, spakowane i przekazane do organizatorów zbiórki. Przekazane zostały również nakrętki chorej dziewczynce, które pomogą jej w rehabilitacji oraz karma dla zwierząt ze schroniska w Hajnówce. Cieszymy się i dziękujemy wszystkim za pomoc i dobre serca ♡♡♡
Dzień bez plecaka to wyjątkowa akcja, która zagościła już w wielu polskich szkołach. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w Naszej Szkole zorganizowaliśmy taki dzień 27 marca. Nasi uczniowie wykazali się kreatywnością w poszukiwaniu „zastępstwa” dla tradycyjnego plecaka i przynieśli podręczniki w przeróżnych rzeczach. Nie zabrakło koszyków, worków, garnków, puf, lodówek turystycznych, a nawet suszarek na pranie i kosza z żabki ;-) Dzięki wszystkim za zaangażowanie.
Udział w warsztatach to przede wszystkim kreatywny rozwój przez działanie. Nasi najmłodsi uczniowie 26 marca wzięli udział w kolejnej edycji zajęć w Bibliotece Miejskiej. Tym razem wykonywali dawnymi metodami pisanki na Wielkanoc. Dzieci, które same coś tworzą, rozwijają artystyczne myślenie, uczą się podejmowania wyzwań, a także pobudzają wyobraźnię. Jajka stworzone w tym dniu okazały się niezwykle ciekawe i wyjątkowe.
W piątek 22 marca uczniowie klas I - IV udali się do Bielskiego Domu Kultury na wystawę pt. "Muzyczny Wehikuł Czasu". Odbyliśmy niezwykłą podróż w przeszłość. Dzieci zobaczyły jak wyglądały dawniej odtwarzacze muzyki, na czym te utwory były zapisywane, a także odsłuchać i porównać dźwięki z każdego z nich.
Pierwszy Dzień Wiosny spędziliśmy bardzo wesoło poza murami szkoły. Pogoda Nam dopisala, było bardzo ciepło i słonecznie. Klasy młodsze na sportowo szukały niespodzianek pochowanych na placu zabaw. Po słodkim poczęstunku poszliśmy na długi spacer w poszukiwaniu zwiastunów tej pięknej pory roku, a uczniowie klas starszych udali się z wychowawcami do pizzerii. Był to aktywnie mile spędzony czas.
18 marca 2024 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Orli odbył się konkurs recytatorski "Słowo Ojczyste". Z Naszej Szkoły wzięło udział 14 uczniów. A oto wyniki:
Klasy I-III - Leon Troc - I miejsce, Gabriel Korszak - III, Piotr Jakimiuk - wyróżnienie.
Klasy IV-VI - Wiwianna Wesołowska i Ewelina Szeretucha - I miejsce, Lena Własiuk - II, Nikita Troc - III.
Klasy VII-VIII - Zachariasz Kos - wyróżnienie. Gratulujemy!
7 marca 2024r. w Naszej Szkole odbyła się uroczystość pod nazwą "Naszy Zapusty". W tym roku zaprosiliśmy do wspólnej zabawy Stowarzyszenie "Podlaskie Kukułki" - zespół, który od ponad 45 lat propaguje wartości nagromadzone przez wieki w kulturze ludowej. Dzięki wyjątkowym artystkom - p.Ilonie i p.Agnieszce oraz ich wspaniałej kapeli, mogliśmy poznać historię, zobaczyć na żywo, a także nauczyć się kroków do niektórych tańców ludowych. Na tzw. "stójkę" przybyła do szkoły grupa 6-latków. Jednak na samym staniu się nie skończyło, maluchy zostały porwane przez muzykę i wciągnięte w wir tańca.Tak jak ich starsi koledzy, dzieci również nie mogły się oprzeć smakowi słodkich naleśników przygotowanych przez naszych kochanych rodziców. Kto nie był, niech żałuje🙂
27 lutego uczniowie klasy 2 i 3 uczestniczyli w kolejnej edycji warsztatów pt. "Legendarny Bielsk" współorganizowanych przez Bibliotekę Miejską. Tym razem pani Kasia opowiedziała dzieciom o herbie Naszego miasta, jego historii i znaczeniu. Herb to symbol i znak rozpoznawczy danego miasta, państwa itp. Uczniowie wymieniali wiele rodzajów herbów. Oprócz herbu miasta jest też herb narodowy, szlachecki, rodowy i wiele innych. Każdy uczestnik warsztatów mógł zaprojektować i wykonać samodzielnie herb dla swojej rodziny.
23 lutego uczniowie Naszej Szkoły wzięli udział w XXIII Konkursie Gawędy Białoruskiej - Hajnówka 2024r. Ewelina Szeretucha z klasy 4 zajęła 3 miejsce, a Nikita Troc również z klasy 4 otrzymał wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy!
15 lutego Cerkiew świętuje święto Spotkania Pańskiego (Sretienije Hospodnie, Gromnice).
Spotkanie Pańskie jest świętem nieruchomym obchodzonym 2/15 lutego, czterdziestego dnia po Narodzeniu Chrystusa. Jest to święto z dwunastu Wiekich Świąt. Od początku Cerkiew traktowała je jako spotkanie ludzkości w osobie starca Symeona z Bogiem, spotkanie Starego i Nowego Testamentu.
Początkowo Spotkanie traktowano jako święto ku czci Bogarodzicy, później, zostało zaliczone do grupy świąt Pańskich, poświęconych bezpośrednio Chrystusowi. Boskiej Liturgii w kaplicy św.Sawy Serbskiego przewodniczył ks.prot. Aleksy Kuryłowicz. Śpiewał chór pod dyr. Marty Zinkiewicz składający się w większości z Naszych uczniów. Przysługiwali też nasi uczniowie. Proboszcz parafii ks.mitrat Jerzy Bogacewicz spowiadał. Pryczastija (św.Komunii) udzielał celebrans i ks.mitrat Jan Barszczewski. Na zakończenie Liturgii zostały poświęcone świece. Każde dziecko podczas całowania krzyża otrzymało świecę, którą zabrało do swego domu.
Karnawał to czas zabaw i balonów. Świetną okazją ku temu jest niewątpliwie zabawa choinkowa, która odbyła się 6 lutego w Naszej Szkole. Uczniowie, szczególnie Ci młodsi długo czekali na te wydarzenie, przygotowując przebrania i ciekawe pomysły na konkursy. Bawiliśmy się od rana przy muzyce wybranej przez Naszego Dj Marcina, a poczęstunek przygotowany przez rodziców umilił Nam ten czas jeszcze bardziej.
19 stycznia 2024 r. z okazji Święta Objawienia Pańskiego, uczniowie klas 1-5 Naszej Szkoły wzięli udział w Boskiej Liturgii w Cerkwi pw. Zaśnięcia NMP. W ten piękny mroźny poranek, jak co roku, po świątecznym nabożeństwie miało miejsce uroczyste poświęcenie wody na pamiątkę chrztu Chrystusa w rzece Jordan.
17 stycznia wprowadziliśmy trochę wiosny do naszych serc i zaprosiliśmy Panią z pasieki rodzinnej "Ola Danola". Pani Ola zapoznała Nas ze światem życia i rozwoju pszczoły, powstawania miodu, wosku i budowy ula. Mogliśmy wszystkiego dotknąć, powąchać. Padło mnóstwo pytań, na które pani Ola udzielała wyczerpujących odpowiedzi, a zapach ciepłego wosku towarzyszył nam do końca dnia. Uczniowie klas 1 - 5 mogli poznać rodzaje świec oraz własnoręcznie je wykonać. Świece będą piękną ozdobą do domu lub cudnym prezentem babciom z okazji zbliżającego się dnia ich święta ❤️
3 stycznia 2024r. spotkaliśmy się w Naszej Szkole aby wspólnie zjeść wigilię i pośpiewać kolędy. Na uroczystą kolację przyszli uczniowie z rodzinami (także absolwenci), ksiądz mitrat Jerzy Bogacewicz, pani dyrektor Eugenia Wasiluk, pani dyrektor zaprzyjaźnionego przedszkola oraz panie z Fundacji Domów Kultury Prawosławnej. Byli rownież wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły. Po przemowie pani dyrektor pomodliliśmy się i zjedliśmy tradycyjne potrawy wigilijne. Każda klasa zaprezentowała swoje umiejętności śpiewając kolędy, przy czym pomagali im wszyscy obecni goście. Był to miłe spędzony czas, który zbliżył nas jeszcze bardziej i nastroił na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia.